Squads

Squadding opens for approved competitors on April 1, 2020, 10 a.m., and closes Sept. 30, 2020, 10 a.m.. 0 competitors in main-match have not selected squad
1 competitors in pre-match have not selected squad

Squad 1

#Registered
4
#Max
5
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Division
Production-
Category
None
Classification
D
Region
FIN
41 Tomi Nieminen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
53 Tero Lagerstedt
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
114 Wille Kuutti
Division
Classic+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 2

#Registered
3
#Max
5
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
18 Hannu Salin
Club
HVA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
91 Lars Paersch
Club
SSG
Division
Open+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
SSG
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 3

#Registered
4
#Max
5
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
9 Tea Holm
Division
Production Optics-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
13 Harri Hellgren
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
71 Anna Juvonen
Division
Open+
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
74 Teresa Hellgren
Division
Standard+
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 4

#Registered
4
#Max
5
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
11 Santeri Holm
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
12 Karo Juola
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
67 Rami Sampalahti
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 5

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
15 Lauri Jantunen
Division
Open+
Category
None
Classification
A
Region
FIN
25 Jonas Nordfors
Club
Hva
Division
Open-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
72 Lauri Nuutinen
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
105 Jani Huotari
Club
HlAS
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
111 Marko Lönnqvist
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 6

#Registered
4
#Max
5
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
17 Max Käär
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Hva Ry
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
90 Sami Sällinen
Division
Open-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
121 Sergei Markozov
Club
SSG
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 7

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M1, ampuu 9-11
19 Jarno Tuomainen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
23 Mika P Mäkinen
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
92 Aleksi Mannila
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
110 Atte Valtanen
Club
PkPA
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
112 Joona Ilppola
Club
PKPA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 8

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M2, ampuu 9-11
45 Jarkko Iikkola
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
46 antti aapro
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
68 Kai Turunen
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
69 Henri Turunen
Division
Open+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
VSVA
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 9

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M3, ampuu 9-11
82 Tom Mellen
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
87 Jari Karppi
Club
HVA
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
122 Jarno Haimila
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
HVA
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
125 Teemu Sormunen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 10

#Registered
4
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M1, ampuu 11-13
Club
HVA EsRes
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
24 Janne Syrjänen
Club
HeiA
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
97 Mikael Dahl
Club
PorkkA
Division
Open+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
123 Arttu Mäkelä
Club
Nokian Seudun Ampujat
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 11

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M2, ampuu 11-13
22 Sami Kouhia
Club
SSG
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
85 Hannu Appelsiin
Club
Tipsc
Division
Classic-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 12

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M3, ampuu 11-13
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
35 Petri Valonen
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
38 Henry Lahti
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
100 Jukka Varonen
Division
Standard+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 13

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M1, ampuu 13-15
Club
SaSa
Division
Open+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
31 Jani Kössi
Club
TIPSC
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
32 Aku Haapalainen
Club
TIPSC
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
42 Juho Vainio
Club
TIPSC
Division
Standard-
Category
None
Classification
B
Region
FIN
43 Sami Laaksonen
Club
TIPSC
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 14

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M2, ampuu 13-15
Club
LESS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
44 Marko Tolvanen
Club
Jek
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
50 Olli Salovaara
Club
VaRes ry
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
103 Marko Alatalo
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
106 Jari Sotaniemi
Club
Rassi
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 15

#Registered
4
#Max
4
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M3, ampuu 13-15
55 Esa Blom
Club
vs-va
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
64 Emily Blom
Club
vs-va
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
70 Aki Pakka
Club
Vs/Va
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 16

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M1, ampuu 15-17
29 Vesa Pennanen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
39 Timo Lemström
Division
Classic+
Category
None
Classification
D
Region
FIN
56 Olli Ojanpää
Club
Pop
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Porkka
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
89 Teemu Makkonen
Club
Helsingin Varuskunnan ampujat Ry
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 17

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M2, ampuu 15-17
Club
HYMAS
Division
Revolver+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
6 Juha Toivola
Club
HyMAS
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
20 Esa Laine
Club
VS-VA
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
VS-VA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
65 Marko Rilla
Club
Lappeenrannan Siluettiampujat
Division
Open+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 18

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aloittaa M3, ampuu 15-17
4 Anni Hyttinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
7 Riku Kalinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
28 Matti Lahtinen
Club
PAS
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
C
Region
FIN
57 Timo Konttinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
C
Region
FIN
59 Tomi Kangas
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN