Squads

Squadding opens for approved competitors on June 1, 2022, 8 p.m., and closes Aug. 11, 2022, 8 p.m..
0 competitors in main-match have not selected squad. 0 competitors in pre-match have not selected squad

Registration opens

Squad 1

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
53 Vesa Pulli
Division
Open+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
56 Marko Åkerlund
Division
Classic+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
78 Jari Sotaniemi
Club
Rassi
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
84 Aki Syrjälä
Club
RiRes
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
92 Ahti Mansner
Club
PkPa
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
94 Jussi Rinttilä
Club
HyMAS
Division
Classic+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
129 Sami Piispa
Club
HyMAS
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
137 Samuli Suokas
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 2

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
33 Mikko Lehtinen
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
60 Seppo Tuura
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
73 Sampo Varkila
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
103 Arto Santala
Club
RASSI
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
171 Mikko Hazmuka
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 3

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
35 Lauri Lönnroth
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
38 Pekka Lehtonen
Club
NoSa
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
A
Region
FIN
119 Kari Jaatinen
Club
RASSI
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
135 Heikki Santasalo
Club
NoSA
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
136 Mikko Sävilahti
Club
Nosa
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Porkka
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Open-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 4

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
36 Mikko Hietanen
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
51 Antti Aapro
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
57 Jarkko Iikkola
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
79 Jari Tiilikka
Club
UAY
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
85 Jani Paasovaara
Division
Production-
Category
None
Classification
B
Region
FIN
87 Joakim Koponen
Club
PorkkA
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
93 Hannu Valve
Club
UAY
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
120 Aki Raitanen
Division
Production-
Category
None
Classification
C
Region
FIN

Squad 5

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
25 Tomi Villikka
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
28 Aleksi Mannila
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
40 Harri Hellgren
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
49 Sami Kouhia
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
64 Teresa Hellgren
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
98 Sami Koivunen
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
173 Jani Nordman
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 6

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
Club
HaPa
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
59 Janne Syrjänen
Club
HaPA
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
100 Mika Lento
Club
P-K IPSC
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
152 Petri Papponen
Club
KSA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
178 Pasi Parviainen
Club
P-K IPSC
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
182 Tomi Viitanen
Club
KSA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
183 Jukka Koskinen
Club
LaSa
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 7

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
55 Nikita Popov
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
104 Jarno Haimila
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
107 Henry Lahti
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
189 Jonas Nordfors
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
191 Petri Valonen
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
192 Jani Åberg
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
205 Mikko Pietarinen
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 8

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
63 Eero Hölli
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
108 Antti Pitkänen
Club
Mkms
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
121 Marko Männikkö
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
130 Ilmari Taiponen
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
PorkkA
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
154 Altti Antervo
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 9

#Registered
5
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
81 Mikko Miettinen
Club
KouMAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
201 Konrad Bucki
Club
RSA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
204 Janne Väliahdet
Club
HeiA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
210 Jari Sievänen
Club
RSA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
211 Leo Sievänen
Club
RSA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Super Junior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 10

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
22 Tom Vähä-Salo
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
HVA
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
69 Henri Heikel
Club
HVA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
99 Niilo Tiili
Division
Standard+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
124 Lasse Koskela
Club
HVA
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
134 Timo Rinne
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
140 Kaj Cederberg
Club
HVA
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 11

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
72 Tuomas Tuikkala
Club
NoSA
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
75 Esko Vatanen
Club
SaSa
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
116 Markku Koistinen
Club
HaPA
Division
Standard+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
158 Sami Nikki
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
200 Joni Aaltonen
Club
HyMAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
227 Timo Konttinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
C
Region
FIN
230 Kalle Piirainen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 12

#Registered
7
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Master
Region
FIN
44 Lasse Heikkinen
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
A
Region
FIN
86 Jesse Saarela
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
96 Aku Hiltunen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
159 Marko Alatalo
Club
SSG
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
175 Jarmo Lehtimäki
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 13

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
45 Esa Jalonen
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
70 Hannu Aronsson
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
76 Marko Pesonen
Club
Mikkelin Ampujat ry
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
90 Olli Salovaara
Club
SSG
Division
Production Optics Light-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
95 Teemu Makkonen
Division
Classic-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
106 Hannu Napari
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
174 Mikko Lehto
Club
TIPSC
Division
Classic+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
222 Reino Lujan
Club
Tipsc
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 14

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
31 Hannu Appelsiin
Club
TIPSC
Division
Classic-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
32 Sami Laaksonen
Club
TIPSC
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Tipsc
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
TIPSC
Division
Revolver-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
TIPSC
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
67 Vesa Lehtonen
Club
TIPSC
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
102 Rami Sampalahti
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 15

#Registered
6
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
Club
Pspa
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
97 Rasmus Puranen
Club
Pspa
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
131 Henri Sipilä
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
145 Ville Tele
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
149 Patrick Houghton
Club
DSC 357
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
CHE
163 Toni Pyörälä
Club
HVA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 16

#Registered
7
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
52 Esa Laine
Club
VS-VA
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
144 Jyrki Laeslahti
Club
TIPSC
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
193 Mika Kontulainen
Club
TIPSC
Division
Standard+
Category
None
Classification
Master
Region
FIN
Club
TIPSC
Division
Production Optics-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
219 Jyrki Mäkelä
Club
VsVa
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
VSVA
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 17

#Registered
7
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
Club
HVA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
74 Joni Nuvola
Club
KouMas
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
113 Esa Blom
Club
vs-va
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Master
Region
FIN
117 Risto Viitala
Club
VS-VA
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
167 Jani Tornikoski
Club
VS-VA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
181 Jonas Åberg
Club
VS-VA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
199 Pasi Lehtikevari
Club
VS-VA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 18

#Registered
6
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
61 Mikael Dahl
Club
PorkkA
Division
Open+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
142 Jussi Viitamäki
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
150 Kai Turunen
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
151 Henri Turunen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
166 Kaj Aaltonen
Club
PorkkA
Division
Standard-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 19

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 1
Club
SSG
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
187 Toni Hirsimäki
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
190 Mika Tervahauta
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Open+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
218 Sami Pantzar
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 20

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 2
1 Jere Hakanen
Division
Production-
Category
None
Classification
A
Region
FIN
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
15 Jukka Varonen
Division
Standard+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
19 Lauri Hietanen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
213 Kari Laaksonen
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
214 Fredrik Palokas
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 21

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 3
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
12 Mika Riihimaa
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
18 Aki Peltonen
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Open+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
184 Janne Tanttu
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 22

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 4
13 Mika Manninen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
17 Jouni Pehkonen
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
185 Riku Kalinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
223 Sami Ylönen
Club
RASSI
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
225 Juha Välimäki
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 23

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 5
2 Kari Halmi
Division
Open+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
4 Niko Rissanen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
16 Risto Immonen
Division
Open-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
20 Ilmari Keränen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
162 Timo Martikainen
Club
-
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
215 Timo Haka
Club
PorkkA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 24

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 6
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
10 Alexey Mustonen
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
179 Toni Keskinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
217 Mikael Ekberg
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
221 Rauno Kuittinen
Club
KouMAS
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
226 Joonas Keinänen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 25

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 8
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
11 Teemu Sormunen
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
21 Janne Kauhanen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
186 Eero Walden
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
196 Harri Wulff
Division
Production Optics Light-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
212 Tero Raitanen
Club
Järvenpään Urheiluampujat ry, Jury
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN