Squads

Squadding opens for approved competitors on June 12, 2019, 4 a.m., and closes July 11, 2019, 4 a.m.. 2 competitors in main-match have not selected squad
15 competitors in pre-match have not selected squad

Squad 1

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Toimitsijat, Rasti 1
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
12 Marko Rupponen
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
HmlRU
Division
Standard
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
48 Arttu Mäkelä
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
49 Jani Reiman
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
50 Perttu Mustila
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
54 Jarkko Selin
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
209 Kenny Lee
Club
VAU
Division
Standard
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 2

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Toimitsijat, Rasti 2
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
20 Sami Saarinen
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
21 Sami Koivunen
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
39 Pasi Nikku
Club
IMRU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
TA-Kilta
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
46 Timo Jäppinen
Club
Hämeenlinnan seudun reserviupseerikerho ry
Division
Standard
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
148 Reijo Härkönen
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
205 Joona Kokkonen
Club
Imatran res.ups. kerho ry
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 3

#Registered
3
#Max
8
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Toimitsijat, Rasti 3
151 Risto Lejon
Club
HjRes
Division
Open
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
169 Esko Malmiala
Club
HJRes Hausjärven reserviläiset
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
178 Kari Virtanen
Club
HyRes
Division
Open
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 4

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Toimitsijat, Rasti 4
10 Kimmo Koivisto
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
38 Jari Pakkala
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
108 Jarno Vilén
Club
SPOL
Division
Standard
Category
7.62
Classification
Unclassified
Region
FIN
173 Eriikka Nurmi
Division
Standard
Category
Lady, Junior
Classification
Unclassified
Region
FIN
174 Miika Saha
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
199 Aki Reinikka
Club
VAU
Division
Open
Category
Junior, 7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
201 Arto Elonen
Division
Open
Category
Junior
Classification
Unclassified
Region
FIN
203 Jani Särösalmi
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 5

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Toimitsijat, Rasti 5
5 Aki Syrjälä
Club
RiRes
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
RiRes
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
22 Timo Pelttari
Club
RiRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
26 Jari Lampinen
Club
RiRes
Division
Open
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Riihimäen resups
Division
Open
Category
Lady, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
52 Jimi Lampinen
Club
RiRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
161 Sakari Aalto
Club
RiRes
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
181 Kari Jaatinen
Club
RiRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 6

#Registered
7
#Max
8
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Toimitsijat, Rasti 6
13 Petrus Murola
Club
JanRu
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
18 Markus Murola
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
19 Juha Rantala
Club
Janakkalan Reserviupseerikerho ry
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
40 Panu Kuusikko
Club
NaRu
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
USA
53 Arthur Haasmaa
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
170 Roope Syrjänen
Club
MouRes
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 7

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Toimitsijat, Rasti 7
Club
VAU
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
17 Samuli Sintonen
Club
Vau
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
24 Atte Paavola
Club
VAU
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
27 Timo Tuomisto
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
28 Jenni Kaakinen
Club
VAU
Division
Open
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
30 Jonne Ketola
Club
VAU
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
33 Jouni Anttila
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
166 Juha Tulla
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 8

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 1
70 Ilari Aitola
Club
Aru
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
72 Matti Lahtinen
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
73 Markus Nybonn
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
92 Lassi Kujala
Club
NuRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
95 Olli Mustalahti
Division
Open
Category
Junior, 7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
98 Mikko Lehtinen
Club
VaRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 9

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 1
74 Jarkko Asplund
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
78 Joonas Karhunen
Club
Khru
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Lopen RU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
90 Mikko Kivinen
Club
VUK
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
94 Rasa Siegberg
Club
VaRes
Division
Open
Category
Senior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
119 Mika Ojanen
Club
LVRU ry
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
158 Joona Piirto
Club
Ilmajoen Reserviläiset Ry
Division
Standard
Category
Junior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 10

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 2
84 Tommi Pakarinen
Club
ATCS/ Petäjäveden Res
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
107 Esa Sihvola
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
109 Miikka Maunula
Club
Saarijärven reserviupseerit ry
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
123 Tero Hokkanen
Club
VaRes
Division
Standard
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
129 Simo Vuorela
Club
Jalasjärven Reserviläiset ry
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Petäjäveden res
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
157 Laura Palovuori
Club
Ilmajoen reserviläiset
Division
Open
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 11

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 2
83 Sammy Vahalinna
Club
MäRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
NuRes
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
86 Donn Owsley
Division
Open
Category
Senior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
89 Mari Owsley
Division
Open
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
93 Teemu Rintala
Club
Mäntsälän res.
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
137 Janne Väliahdet
Club
HyRes
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
143 Teemu Potkonen
Club
Porvoon Reserviläiset
Division
Standard
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 12

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 3
56 Hannes Toodu
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
EST
57 Marko Raba
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
EST
59 Hermes Brambat
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
EST
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
EST
62 Erki Vään
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
EST
63 Mikk Eelmets
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
EST
64 Ain Ehari
Division
Open
Category
Senior, Military
Classification
Unclassified
Region
EST
65 Ove Tikk
Division
Open
Category
Junior, Senior, Military
Classification
Unclassified
Region
EST

Squad 13

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 3
Club
TaKoRU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Varmistin Ry
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
75 Eero Kaaja
Club
TamRU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
76 Juho Mattila
Division
Standard
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
87 Pirkka Mellanen
Club
Varmistin Ry
Division
Standard
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
114 Hanna Hohtari
Club
Varmistin ry
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
125 Oskari Lepistö
Division
Standard
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 14

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 4
16 Jari Sotaniemi
Club
RiRES
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
79 Ari Ratia
Club
KotRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
80 Juho Aarnio
Club
Riihimäen Reserviläiset ry
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
103 Jani Westman
Club
Kotkan RES
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
134 Aki Lahdenranta
Club
VaRes
Division
Open
Category
Junior
Classification
Unclassified
Region
FIN
145 Riku Kärnä
Club
RiRes
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
159 Tommi Leppänen
Club
V-S Rak ry
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 15

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 4
6 Markus Messo
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
RiRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
100 Markku Takku
Club
Punkalaitumen res
Division
Open
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
111 Juha Tolppa
Club
VamRes
Division
Standard
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
115 Jorma Takku
Club
Huittisten RU
Division
Open
Category
Senior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
160 Matti Kauppila
Club
Jalasjärven Reserviläiset
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 16

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 5
Club
TRES
Division
Standard
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
102 Henri Heiskanen
Club
Vammalan Reserviläiset ry
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
106 Mika Mäkinen
Club
Vammalan reserviläiset
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
110 Ari Woivalin
Club
Kangres
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
127 Petteri Henttu
Club
TRES
Division
Open
Category
Junior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
TamRes
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 17

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 5
Club
VAU
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
25 Sami Räisänen
Club
Hämeenlinnan seudun reserviupseerikerho ry
Division
Standard
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
37 Sami Ylönen
Club
Panssariprikaati
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
44 Timo Kamppi
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
97 Harri Koivumaa
Division
Standard
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
104 Eero Tapio
Club
Tarkka-ampujakilta
Division
Standard
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 18

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 6
15 Tero Jalonen
Club
VAU
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
77 Aku Leinonen
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
96 Kari Kuhmonen
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
101 Joonas Honkala
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
121 Kaarlo Korpela
Club
VAU
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
154 Jani Kössi
Club
Turun Korkeakoulujen Reserviläiset ry
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 19

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 6
45 Mikko Järvinen
Club
Vau
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
112 Eemeli Pitkänen
Club
LauRes
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
117 Sampo Seppälä
Club
VAU
Division
Open
Category
Junior
Classification
Unclassified
Region
FIN
122 Tomi Sammatti
Club
Lavajärven seudun reservin aliupseerit ry
Division
Open
Category
7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
144 Eetu Kasurinen
Club
TaKoRu
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
155 Touko Reiman
Club
Salon seudun reserviläiset
Division
Open
Category
Junior, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
187 Mika Kasurinen
Club
-
Division
Open
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 20

#Registered
5
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 7
113 Aarne Nurmi
Division
Open
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
120 Jari Cederberg
Club
Helsingin reserviläiset
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
135 Teemu Eerola
Club
Vantaan Reserviläiset
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
138 Kalle Yliluoma
Club
Noormarkun-Ahlaisten reserviläiset ry
Division
Standard
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
206 Timo Ojala
Club
VAU
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 21

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Pääkilpailu, aloitus rastilta 7
116 Jorma Rissanen
Club
Kuopion reserviupseerikerho
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
118 Antti Seppänen
Club
KRU
Division
Open
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
133 Paavo Hietaniemi
Club
Punkalaitumen reserviläiset
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
146 Ville Kontio
Club
punkalaitumen reserviläiset
Division
Open
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
150 Tero Hoo
Club
Espoon Reserviläiset
Division
Open
Category
Junior, 7.62, Military
Classification
Unclassified
Region
FIN
153 Mikko Syväluoto
Division
Open
Category
Military
Classification
Unclassified
Region
FIN