Squads

Squadding opens for approved competitors on May 18, 2020, noon, and closes Aug. 1, 2020, 3:59 p.m.. 0 competitors in main-match have not selected squad
1 competitors in pre-match have not selected squad

Squad 1

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
63 Aki Lahdenranta
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
72 Sami Kouhia
Club
SSG
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
103 Vesa Pulli
Division
Open+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
110 Juuso Aho
Club
HVA
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
114 Mikko Lehtinen
Club
Pkpa ry
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
174 Tiia Santala
Club
RASSI
Division
Standard-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
175 Arto Santala
Club
RASSI
Division
Standard+
Category
None
Classification
C
Region
FIN
213 Ilkka Koljonen
Club
PkPA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 2

#Registered
7
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
17 Samuli Suokas
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
58 Esa Vennola
Club
HyMAS
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Kuas
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
HVA
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
79 Heikki Tikkanen
Club
KSA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
97 Niko Salokoski
Club
JEK
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
SaSa
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 3

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
60 Toni Merta
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
HVA
Division
Production Optics-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
106 Mika Tervahauta
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
148 Ari Honkala
Club
Porkkalan Ampujat ry
Division
Production Optics-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
153 Mikko Lehtinen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
156 Lasse Koskela
Club
HVA
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 4

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
54 Sakari Pesonen
Club
RASSI
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
83 Jari Sotaniemi
Club
Rassi
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
85 Seppo Tuura
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Rassi
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
116 Matti Kilpelä
Club
AK-945
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
170 Niclas Winquist
Club
Team WS
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
202 Pasi Parviainen
Club
P-K IPSC
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
210 Lauri Nousiainen
Club
P-KIPSC
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 5

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
49 Jarkko Iikkola
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
56 antti aapro
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
68 Simo Matero
Club
P-K IPSC
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
91 Mika Lento
Club
P-K IPSC
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
99 Jari Tiilikka
Club
UAY
Division
Revolver+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
113 Jani Paasovaara
Club
HVA
Division
Production-
Category
None
Classification
C
Region
FIN
134 Janne Syrjänen
Club
HeiA
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
158 Jussi Niskanen
Club
VS-VA
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 6

#Registered
7
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
36 Aku Haapalainen
Club
TIPSC
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
53 Juha Engberg
Division
Production-
Category
None
Classification
A
Region
FIN
57 Sami Koivunen
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Classic-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
95 Tomi Viitanen
Club
KSA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
121 Jani Kössi
Club
TIPSC
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
205 Eero Tahvanainen
Club
LaSa
Division
Classic-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 7

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
42 Nina Bergström
Club
VS-VA
Division
Production Optics-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
55 Esa Laine
Club
VS-VA
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
67 Tomi Kivisaari
Club
VS-VA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
81 Thomas Nummelin
Club
VS-VA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
104 Raine Peltokoski
Club
VS-VA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
125 Mika Ylinen
Club
VS-VA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
194 Mikko Pietarinen
Club
MIkkelin Ampujat ry
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 8

#Registered
6
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
47 Ari Woivalin
Club
Nosa
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
NoSA
Division
Revolver+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
161 Sergey Ageev
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
VirtA
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
191 Jouni Yläjärvi
Club
VirtA / Virtain Reserviläiset
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
198 Tomi Kangas
Club
PAS
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 9

#Registered
5
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Aamuvuoro: 9–13.30
Club
Hva Ry
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
130 Janne Kauhanen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
204 Jani Åberg
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
211 Petri Valonen
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 10

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
62 Sami Tirkkonen
Club
KouMas
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
64 Lars Paersch
Club
SSG
Division
Open+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
69 Kai Korjula
Club
KouMAS
Division
Open+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
LESS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
102 Hannu Aronsson
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
105 Juuso Nupponen
Club
LESS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
143 Henri Rekola
Club
LESS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
152 Jarmo Lehtimäki
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 11

#Registered
6
#Max
7
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
74 Heikki Juhola
Club
HVA Ry
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
145 Markus Nybonn
Club
JuRy
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
149 Tuomas Hirvonen
Club
JURY
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
150 Jarkko Asplund
Club
Järvenpään urheiluampujat ry
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
151 Hannu Salin
Club
Hva
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
172 Hannu Napari
Club
HVA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 12

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
11 Lasse Seppänen
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
PSPA
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
73 Aki Pakka
Club
Vs/Va
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
93 Ville Kinnunen
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
111 Niklas Laurin
Club
HVA
Division
Production-
Category
None
Classification
Master
Region
FIN
118 Mikko Kuisma
Club
LaSa
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Porkka
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
165 Alena Volkava
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 13

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
46 Niilo Tiili
Club
PORKKA
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
84 Ilkka Kervinen
Club
Porkkalan Ampujat ry
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
89 Lauri Hietanen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
92 Ilmari Keränen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
101 Simo Airaksinen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Satakunnan ampujat
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
144 Mikko Hietanen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
180 Mikael Dahl
Club
PorkkA
Division
Open+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 14

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
39 Harri Hellgren
Club
SSG
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
52 Teresa Hellgren
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
108 Marko Rilla
Club
LaSa
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
120 Aleksi Mannila
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
128 Timo Vaittiniemi
Club
LaSa
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production Optics-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
168 Vesa Pennanen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
190 Olli Salovaara
Club
HVA
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 15

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
41 Jari Viljasaari
Club
HYMAS
Division
Revolver+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
59 Jarkko Halkio
Club
SäSA
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
80 Juha Toivola
Club
HyMAS
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
112 Hannu Maunula
Club
VS-VA
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
117 Pasi Pennanen
Club
LaSa
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
169 Hannu Appelsiin
Club
Tipsc
Division
Classic-
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
TIPSC
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
178 Mika Kontulainen
Club
TIPSC
Division
Standard+
Category
None
Classification
Master
Region
FIN

Squad 16

#Registered
5
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
40 Kai Turunen
Division
Open+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
141 Henri Sipilä
Club
Helsingin Varuskunnan Ampujat ry
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
164 Max Sundelin
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
184 Juho Varjokallio
Club
UAY
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
Haur
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 17

#Registered
8
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
75 Pekka Suominen
Club
Porkkalan Ampujat
Division
Production Optics Light-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
PAS
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
96 Esa Blom
Club
vs-va
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
Club
VS-VA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
135 Anni Hyttinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
138 Timo Konttinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Super Senior
Classification
C
Region
FIN
187 Toni Lehtinen
Club
RSA
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
209 jerry carp
Club
Vs-va
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 18

#Registered
5
#Max
8
Registration
anyone main-match
Information
---
Comment
Iltavuoro: 14–18.30
35 Juho Vainio
Club
TIPSC
Division
Standard-
Category
None
Classification
B
Region
FIN
109 Reino Lujan
Club
Tipsc
Division
Production Optics Light-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
159 Kari Asikainen
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
207 Timo Suikki
Club
LaSa
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
208 Mikko Lampinen
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 19

#Registered
5
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 1
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
10 Jouni Pehkonen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
24 Tea Holm
Division
Production Optics-
Category
Lady
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 20

#Registered
5
#Max
5
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 2
12 Tero Tuoriniemi
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
13 Niko Rissanen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
163 Alexey Mustonen
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 21

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 3
14 Petri Kinnunen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
19 Tero Hokkanen
Division
Standard-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
22 Aki Peltonen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
30 Jaakko Hyvätti
Division
Standard+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
196 Jarkko Granat
Club
LL
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 22

#Registered
5
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 4
25 Mika Riihimaa
Division
Standard+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
Division
Open+
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
34 Tero Raitanen
Club
PorkkA
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
173 Kari Jaatinen
Club
RASSI
Division
Classic+
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
201 Joonas Keinänen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 23

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 5
2 Kari Halmi
Club
SSG
Division
Classic-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
18 Teemu Sormunen
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
26 Rami Sampalahti
Division
Revolver-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
176 Lasse Levula
Club
AHA
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
199 Juha Välimäki
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
212 Juha Immonen
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 24

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 6
4 Tero Pietilä
Division
Classic-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
9 Jukka Varonen
Division
Standard+
Category
Super Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
29 Riku Kalinen
Club
PAS
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
32 Matti Makkonen
Division
Production-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
33 Jouni Hynninen
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
126 Sami Ylönen
Club
RASSI
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN

Squad 25

#Registered
6
#Max
6
Registration
anyone pre-match
Information
---
Comment
Aloittaa asemalta 8
1 Jere Hakanen
Division
Production-
Category
None
Classification
A
Region
FIN
Division
Production-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
21 Panu Saikkonen
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN
31 Kari Kivistö
Division
Production Optics-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
179 Mikael Ekberg
Club
Porkka
Division
Pistol Caliber Carbine-
Category
Senior
Classification
Unclassified
Region
FIN
182 Toni Hirsimäki
Division
Standard-
Category
None
Classification
Unclassified
Region
FIN